Jiné názvy: oblepicha


Rakytník, botanicky rakytník řešetlákový, je hustě větvený trnitý keř, dorůstající výšky 2 až 10 metrů. Má rezestále, kolcovité větve, v mládí stříbřitě šupinkaté. Listy jsou čarkovitě kopinaté, celokrajné, na rubu stříbřité, později hnědočerveně šupinkaté. Dvoudomé květy se rozvíjejí před olistněním. Samčí jsou přisedlé v úžlabních svazečcích, samičí stopkaté v kratičkých hroznech.

Rakytník má rád písčité i drobně kamenité, zásadité i neutrální půdy a nacházíme jej roztroušeně růst po celém území České republiky a Slovenska, zejména v teplejších oblastech, ovšem snáší i chlad. V poslední době se začíná hojněji pěstovat.

Používá se hlavně plod, ale také olej, listy a větve. Plody obsahují přibližně 7% oleje, dále cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, flavonoidy, vitamíny A, D, F K a vitamín P - rutin a vedle toho také nepřeberné množství biologicky aktivních látek. V listech, větvičkách, v kůře a v semenech je složení obsahových látek podobné, ovšem nacházejí se zde v menším množství.

Zvláštní zmínku zasluhuje rakytníkový olej. Jedná se o přírodní koncentrát vitamínů. Je to temně červená tekutina, charkteristického aroma a chuti. Dále se zde nachází alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin, který má značný účinek antidepresivní a protinádorový. U rostlin byl nalezen vůbec poprvé.

Olej výborně regeneruje pokožku při popáleninách a omrzlinách a je velmi efektivní v léčení řady kožních nemocí. Působí jako biogenní stimulátor, tlumí bolesti, podporuje hojení ran. Vnitřně léčí žaludeční vředy a má protisklerotické působení.

Zdravotní účinky plodů rakytníku řešetlákového

- léčí plicní, zažívací, jaterní a kloubní potíže

- hojí sliznice, rozpouští hleny, regulují krevní oběh

- jsou vynikajícím zdrojem vitamínů

- podporují imunitní systém

- působí jako všeobecné tonikum

- zvyšují odolnost organizmu proti stresu

- napomáhá odbourávání škodlivých zplodin vlastní látkové výměny

- působí jako všeobecný detoxikant

- předpokládají se preventivní účinky proti některým nádorům

- pomáhají při infekčních a zánětlivých onemocněních

- doporučují se při rekonvalescenci pro celkové posílení

Pramen: Jiří Janča, Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, 1. - 6. díl