Jiné názvy: černá jeřabina, jeřáb černý, arónie


Černá jeřabina, botanicky temnoplodec černoplodý (dříve aronie černoplodá), je keř, dorůstající výšky až 3 metrů. Svými listy připomíná listy višně. Plodem jsou velké černé malvice o průměru až 1,5cm, které rostou v hroznech. Květenstvím i uspořádáním plodů se velmi podobá červené jeřabině - botanický název jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia L.). Výrazně odlišná je pouze barva plodů.

Černá jeřabina se vyskytuje pouze pěstovaná a je dnes již známa v mnoha kultivarech a to ve formě keře nebo i stromu. V Československu byla vyšlechtěna odrůda Nero. Ojediněle se může vyskytnout i planě rostoucí.

Nejvíce používané jsou plody černé jeřabiny, které se sbírají koncem léta a na podzim. Mohou se i sušit, ale většinou se používají čerstvé na přípravu šťáv, kompotů, džemů, marmelád, sirupů apod. Ojediněle se sbírá v dubnu a květnu list nebo i květ.

Plody obsahují hodně vitamínu P (zpevňuje a zpružňuje cévní stěny), vitamínu C, cukrů, beta karoten, organické kyseliny, dále flavonoidy, antokyany, jód, vitamín PP (kyselina nikotinová), vitamíny skupiny B, vitamín E, hodně pektinu a mikroelementů a velké množství zatím blíže neurčených biologicky aktivních látek. Aronii se často a zřejmě právem říká malá vitamínová bomba.

Listy černé jeřabiny připravujeme formou krátkodobě vařeného odvaru s dobou varu asi dvě minuty, který se používá jako prostředek ke snižování vysokého krevního tlaku, působící protizánětlivě a žlučopudně. Dá se užívat i v revmatologii, protože zvyšuje vylučování nežádoucích solí z organizmu.

Účinky plodů černé jeřabiny

- harmonizuje činnost štítné žlázy, takže je použitelná jak při snížené, tak i při zvýšené funkci

- výrazně zmírňuje problémy spojené s menopauzou u žen

- podporuje jaterní funkce a provádí jejich detoxikaci

- působí protiskleroticky, příznivě ovlivňuje pružnost a propustnost cévních stěn

- snižuje zvýšený krevní tlak

- snižuje cholesterol a cukr v krvi

- čistí ledviny a podporuje jejich funkci

- používá se jako podpůrný prostředek při chudokrevnosti

- předpokládají se preventivní účinky proti některým nádorům (úspěšně laboratorně vyzkoušeno           na myších)

- účinně působí proti stresu

- příznivě ovlivňuje křečové žíly a hemoroidy

Pramen: Jiří Janča, Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, 1. - 6. díl